Dantes podlahy - renovace masivních dřevěných podlah, schodů a korku. 

Renovace zahrnuje přebroušení podlahy a nanesení nové ochranné vrstvy. K renovaci používáme nových a v dnešní době téměř bezprašných strojů od švédské firmy BONA. V případě, že není možno vystěhovat nábytek, či vestavěný nábytek, používáme naprosto bezprašný přístroj Dust Care Single, který pohltí prach a bezpečně jej uzavře - nemusíte mít tedy obavy, že renovace podlahy znamená značný nepořádek a spoustu prachu.

Postup broušení:

Z podlahy se nejdříve odstraní silné nečistoty a hřebíky. Následně se podlaha začne brousit nejdříve brusným pásem s hrubým zrnem a poté se postupně hrubost broušení snižuje až k jemnému vybroušení, přičemž spáry mezi parketami (či prkny) se vytmelí speciálním kytem.

Způsoby úpravy povrchu:

Po vybroušení je třeba povrch podlahy upravit a to nejen proto, aby byla zachována její dlouhá životnost, ale také aby podlaha získala svůj nezaměnitelný vzhled. Možnosti úpravy povrchu jsou:

  1. Lakování laky na bázi vody
    Lak na vodní bázi potlačuje barvu dřeva a omezuje tak vnímání kresby dřeva. Je však ekologický a bez zápachu. Laky mohou být lesklé, polomatné a matné. Ochrana před mechanickým poškozením je závislá na tvrdosti nášlapné vrstvy. Velmi tvrdé laky poskytují velmi dobrou ochranu na tvrdých i měkčích dřevinách. Lakovaná podlaha však neumožňuje lokální opravu.
  2. Lakování laky na bázi rozpouštědel
    Na rozdíl od laků na bázi vody, laky na rozpouštědlovém základě zvyšují barevnost a zdůrazňují kresbu dřeva. Nevýhodou je otázka ekologičnosti a zápachu při zpracování.
  3. Olejování
    Olej dřevo ztmavuje a zvýrazňuje kresbu dřeva - dřevo tak získává krásný vzhled přirozeného matového povrchu. Olej je velmi dobrou variantou na tvrdých dřevinách, na měkčích poškození nezabrání, nicméně umožňuje lokální opravu.
  4. Olejování + voskování

Lakování:

Standardně provádíme tři vrstvy nátěru, opět s bezprašným mezibrusem. Upřednostňujeme produkty firmy BONA.

Údržba a provoz

Vždy vytíráme dobře vyždímaným hadrem, olejovaná podlaha vyžaduje pravidelnou péči. Občas se do úklidové vody musí přidat prostředky obsahující stopové prvky oleje a vosku. V delších intervalech a při velkém zatížení a častém úklidu je nezbytné hloubkové čištění a obnova vrstvy oleje s voskem. Olejovaná podlaha zraje při správné údržbě jako víno a její estetické vlastnosti se časem zlepšují.
Také lakovanou podlahu lze vytírat vlhkým hadrem, přidáváme však příměsy do úklidové vody,které zlepšují estetické vlastnosti. Lakovaná podlaha má nejlepší vzhled krátce po provedení povrchové úpravy a časem se její stav pouze zhoršuje. Opotřebení lze však oddálit právě vhodnou údržbou (chodí se po udržovacích prostředcích a ne po nalakované vrstvě).